HISTORIE

Něco o Noaco

„Folková kapela, která svoje písničky opepřuje popovými a lehce najazzlými (čti. nadžezlými) úlety.“

Na jaře roku 2004 se sešli dva kamarádi z Litovle, muzikanti na volné noze, klávesista Roman Petřík a kytarista Petr Hájíček. Jelikož každý měl za sebou bohatou muzikantskou minulost a zrovna nikde nehrál, tak se ti dva domluvili, že než se nudit v hospodě u piva, tak že založí kapelu. Záhy ale po zralé úvaze došli k tomu, že dva lidi je na kapelu málo a navíc hlasový fond ani jednoho (především Romana) nenaplňuje jejich požadavky. A tu Petr Hájíček přivádí na scénu zpěvačku Irenu Poláchovou, která oba muzikanty natolik ohromí svým zpěvem, že je bezpodmínečně přijata do skupiny. Ano. Tři muzikanti – to už je kapela.

V létě téhož roku přichází do skupiny Lubomír Černý i se svojí basovou kytarou. Ze začátku se Luboš domnívá, že se bude hrát muzika určená k táborovým ohňům, ale jaké je jeho rozčarováni, když se hudební styl ubírá jiným směrem a táborák je v nedohlednu. V tuto chvíli vzniká i název skupiny, neboť když Luboš zjistí svůj „hudební omyl“, poznamená jen – NOACO. A název naší skupiny je na světě. Na podzim roku 2006 posiluje naše řady Ivo Juráš i se svou sadou bicích. Dotvoří tak zvuk a hudební směr kapely, která po folkových začátcích přitvrdí do folk-rocku.

Na jaře roku 2008 přichází do kapely Veronika Minaříková – chtěli jsme si pozvat na koncert nějakého hosta, který nebude chtít honorář… :-)

Nejdříve s námi Veronika vystupovala opravdu jako host, ale pak už jsme si ji nechali nastálo, protože kromě zpívání Veronika skládá vlastní písničky, kterých není nikdy dost…

V létě roku 2008 Luboš vážně onemocní a skupina hudebně stagnuje.V lednu 2009 náš Luba prohrává boj se zákeřnou nemocí a odebere se do muzikantského nebe. Po té do kapely přichází na post basisty Radim Zmund, který začíná zkoušet a hrát s Noaco.

Následující období je ve znamení nových písní a spousty koncertů. K další změne v kapele dochází na konci roku 2011, když z kapely odchází Radim a na jeho místo se svou baskytarou nastupuje dosavadní kapelní fotograf a webmaster Standa Skopal.

Rok 2014 je rokem velkých změn. Od toho roku již s námi nehraje na bicí Ivo, neboť po více jak ročním odcházení opravdu odchází a kapela, původně folková, která před lety „přitvrdila“ do folk-rocku se nyní opět vrací k folkovějšímu projevu.

Vzápětí přichází další velká změna, o to větší, že je zcela nečekaná. V únoru odchází z kapely(nebál bych se užití výrazu „zmizel ze dne na den“) basista Stanislav Skopal a uvolňuje tak místo (budiž mu to přičteno k dobru) novému a muzikantsky vyhranému basistovi Vraťovi Kratochvilovi. Vraťa je s námi ale pouze necelý rok a na začátku roku 2015 jej střídá na postu baskytary Marek Gottlieb, ve kterém kapela získává skvělého muzikanta, zvukaře, technika a v neposlední řadě také dobrého kamaráda.

Takže…SHOW MUST GO ON :-)